Sigrid-Maria Grössingová: Lásky trůnu Habsburského

11. září 2007 v 21:31 | Murkaeva |  Literatura
Když jsem ve výprodeji sehnala tuto knihu, nevěděla jsem co mě po jejím otevření čeká. Fakta či smyšlenky? Spisovatelku jsem doposud neznala a neočekávala jsem,že ve výprodeji získám něco absolutně fantastického.
Stalo se. V rukou se mi ocitla kniha,která mě seznámila s Habsburským rodem. A tak se hned na první stránce dočítám informace,které mě doslova strhnou a ženou vpřed. Mozek ječí "Čti!! Dál čti!!", ale denní doba mě bohužel nenechává ponořit se do vět a odkráčet do dob dohodnutých sňatků, lásky,touhy,nenávisti a bohatství, do doby ve které existovali tak strašné intriky,že si je dnes neumíme představit.
Habsburkové založili světovou říši,kterou zase ztratili. Vládli po celá staletí a nebylo jim přáno řídit svůj osud podle vlastního přání a vůle. Bolest, ztráta i předčasná smrt je však zasahovala jako kohokoli jiného.
Tato kniha nám ukazuje, že císařové a králové, byli také lidmi, kteří byli zranitelní, zamilovaní,vášnivý, nevěrní, žárlivý, nestálý a nebo zase věrní až do smrti. Poukazuje na to, že i dohodnuté sňatky dokázali být šťastné. Centrem děje není světová politika, ta děj jen rámuje a znázorňuje vnější podmínky, ve kterých žili a milovali muži Habsburků a jejich ženy.
Jenže jejich soukromí život byl často rozhodující pro běh historie. No, jak by asi vypadala Evropa, kdyby se vlády ujal například depresivní až duševně chorý korunní princ Rudolf? Ne všichni Habsburkové měli to štěstí žít v harmonickém manželství.Mnozí se museli smířit s lhostejností,chladem a někdy až lstivostí a ponížením,které přinesl právě dynastický sňatek. Ovšem často se podařilo nalézt příslušníkům této císařské rodiny ve vynucených sňatcích přece jen naplnění. Nejden Habsburk byl ochoten podstoupit jakoukoli oběť, aby se po jeho boku ocitla žena,kterou skutečně miloval a nemusela se stát jen jeho metresou, jak to bylo obvyklé jinde.
Život to nebyl zrovna jednoduchý, mnozí si mouhou říct,že šlo o jakousi daň z výhod,které měli. Ale ruku na srdce, protože "Ať jsi chuďas či král, život a Bůh měří každému stejně"
Tuto knížku velmi doporučuji. Spisovatelčino vyprávění vás pohltí a seznámí vás se vším od prvního setkání snoubenců až po smrt jednoho z nich.
Jeden životní příběh z rodu Habsburků pro vás připravuji a brzy ho tu najdete.
Krásný večer v teplíčku domova přeje Evča
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Znáte životní příběh alespoň jednoho z těchto Habsburků? Kterého?

Maxmilián I. 21.9% (7)
Filip Sličný 12.5% (4)
Marie Terezie 18.8% (6)
František Josef 12.5% (4)
Korunní princ Rudolf 18.8% (6)
Karel I. 15.6% (5)

Komentáře

1 Mon.icka Mon.icka | 25. října 2007 v 18:47 | Reagovat

právě jsem četla tuto knížku ...naprosto mě pohltila a ohromila.Bylo skvělé dočítat se o citech a touchách habsburských panovníků.Ani jeden to neměl v životě lehké rozhodně doporučuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama