Princezna Marie Hessensko-Darmstatdská

5. září 2007 v 22:59 | Murkaeva |  Historie
Princezna Marie Hessensko-Darmstatdská se narodila 8.srpna 1824 jako sedmé dítě Velkovévodkyně Wihelmíny Hessensko-Darmstatdské. Její narození však provázel velký otazník,který se týkal otcovství. Tento otazník však nevysel jen nad Marií, ale i nad dalšími třemi sourozenci.
Ludwig II. Velkovévoda Hessenský a Rýnský ve snaze vyhnout se skandálu,uznal Marii a bratra Alexandra za své vlastní potomky (další dvě děti velmi záhy zemřeli ). Přesto však žili odděleně v Heiligenbergu, zatímco velkovévoda bydlel v Darmstatdu.
Když v roce 1838 cestoval carevič Alexandr Nikolajevič po Evropě, aby si našel ženu, poznal tehdy 14ti letou Marii a okamžitě se zamiloval. 16.dubna 1841 se s ní oženil a to i přes to, že věděl o jejím nemanželském původu. A i proti vůli carevny Alexandry Fjodorovny, pro kterou byl její původ nepřekonatelnou překážkou.
Princezna Marie však byla plachá, byla pokládána za chladnou, prostou a naprosto nevkusnou co se oblečení týče. Její konverzace v ruštině byla až směšná a princezna pro nikoho neměla kouzlo. Což ji samotnou velice trápilo. Vlhké klima Petrohradu jí podlamovalo zdraví a tak trpěla dráždivím kašlem a neustále se jí vraceli horečky. Přesto se stala matkou osmy dětí . Tato těhotenství a podlomené zdraví ji drželi poněkud stranou od dvorních slavností a od careviče, po kterém velmi toužila.
V roce 1855 se stal Alexandr carem a přinutil Marii stát a fungovat po jeho boku ať byla nemocná či zdravá. S příchodem do Ruska Marie přijala Pravoslavnou víru a přijala jméno Marie Alexandrovna. I když se k ní Alexandr choval vždy dobře, od roku 1858 věděla, že jeho city patří jisto jistě někomu jinému.
Ačkoli se k ní Alexandr vždy choval dobře, Marie věděla, že jí býval často nevěrný a měl mnoho milenek. V roce 1865 zemřel Mariin milovaný syn carevič Nikolas. Pro Marii to byla obrovská rána.Alexandr měl již tři děti se svou milenkou Kateřinou Dolgorukou,když je nechal přestěhovat do Carského paláce. S Kateřinou Dolgorukou vstoupil do morganatického svazku manželského ani ne měsíc po úmrtí Marie (8.června 1880) a to 6.července 1880.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majda Majda | 6. září 2007 v 9:56 | Reagovat

Je mi té Marie líto. Bylo to asi smutné manželství, přestože na ni manžel zlý nebyl...

2 Majda Majda | 6. září 2007 v 9:59 | Reagovat

Jinak Tě obdivuju, že vždycky seženeš informace docela dost nedostupné... Máš trpělivost a talent, měla bys to nějak víc využít...

3 Murkaeva Murkaeva | 6. září 2007 v 10:07 | Reagovat

Děkuji za pochvalu, vážím si jí.

Myslím, že Marie byla hodně osamocená a to že se jí dvůr posmíval, jí asi moc nepozvedlo. I mě mrzí,že takový velký člověk jako byl Alexandr,dokázal tak moc ublížit. Bohužel ani on se netěšil ze svého nového sňatku dlouho. Za sedm měsíců byl na něj spáchán atentát.

Ještě jednou díky :-)

4 pavel pavel | 14. prosince 2007 v 22:37 | Reagovat

děkuji za informace. nevěděl jsem že alexandr ii. měl ještě jednu manželku opravdu velice děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama