Marie Kubátová : Kouzlo rodinného stolu

11. září 2007 v 15:32 | Murkaeva |  Literatura
Pokud jste to ještě z mého psaní nepoznali,mám ráda teplo rodinného krbu. Domácnost nemám ráda neosobní, poloprázdnou a sterilní. Přijde mi roztomilé mít na zdech obrázky a neřešit, zda mají stejně barevný rámeček. Toužím manželovi a dětem udělat domov. Víte, domov kdy se vrátíte domů z práce či školy, nadechnete se a únava a stres se změní v uvolnění a štěstí. A s hlubokým nádechem si řeknete " Jsem doma."Jsem člověk, který miluje doma uklizeno,voňavo a útulno a jsem trochu nostalgicky zaměřená, takže láska k tradicím ze mě, zvlášť v určitých fázích roku a života, doslova sálá.
Miluju keramiku, vůni purpury, rozkrojené jablíčko s hvězdičkou, staročeská jídla,miluji všechna roční období...............Mám toho v sobě dost,ale zdržovat vás tím nebudu. :-))Jistě už hynete touhou poznat dnešní knížku.
Dostala jsem ji dárkem od tátovi sestry. A v žádném případě,to nebyl danajský dar. Je to přesně to, v co věřím - totiž v kouzlo domova.
KOUZLO RODINNÉHO STOLU - je knížka věnovaná snad všem ženám,dívkám, maminkám ale i babičkám,které věří v kouzlo domova, lásku a mají tak trochu touhu žít jako hospodyňky v minulých dobách. Těmto dobám říkám babičiny časy.
Knížečka, byť malá rozměrem je obrovská svým obsahem. Alespoň pro mne. Je v ní ukryté krásné a jímavé povídání, ze života vlastní rodiny, rozdělené do kratších kapitol. Za každou kapitolkou je napsaný recept, který není jen tak ledajaký. Jde o recepty rodinných předků. A tak se tu velmi rychle dozvíte,co jdou to Řepánky, Frici-Precle nebo jak se pečou Svatební koláčky z prakovického mlýna či Past na ženicha. Zkrátka je to knížka,kterou vřele doporučuji,protože z ní voní cukr a vanilka, ale také zní stoupá vůně domova. Vůně, pro kterou stojí za to žít.
UKÁZKA: Úvodní kapitola vzpomínková
O vánoční míse
Zdědila jsem po tetě Valči kuchařskou knihu. Teta Valča byla paní řídící ve valašské obci Pitíně. Její domácí receptář,psaný školním krasopisem, objímá kuchařskou moudrost a zkušenost matiček hluboko do kořenů našeho rodu po přeslici. Ten receptář má svůj řád: každý předpis má co nadpis domácí barvité pojmenování a v závorce údaj o provenienci, jméno kuchařky,jako by ta osoba provázela svůj předpis co ručitelka pravosti a jakosti,patronka nad talířem a dávala punc tomutu dílu. Zkusila jsem podle Valčina receptáře připravit sváteční mísu dobrot pro vánoční stůl. Stůl imísa splynuly v jednotu, stůl přijal mísu otcovsky, jako když se navrátilec vrací pod rodnou střechu.
Náš jídelní stůl je také dědictvím po přeslici; stával ve školní jídelně jako centrum securitatis pro třináct dětí pana řídícího. Pro mou maminku Málinku, dvanáctou v řadě, nastavovali židli polštářkem. Maminka nesla míry toho stolu po celý život jako nezbytí, jako garanci víry v rodovou pospolitost. "Abysme sa všeci vešli,až sa sejdeme" říkala,když v roli babičky mých dětí hledala byt i pro mou rodinu. Rozměry dědičného stolu kázaly vybourat zeď a proměnit dvě místnosti ve srostlici, v jednu rodinnou náruč. A na ten stůl usedla na lněný ubrus vánoční mísa a matičky rodu se sesedly okolo,každá se svám životním příběhem v dějepisnou učebnici. Tož takový byl náš čas, sedmibolestný růženec mateřství v české zemi. Ale duše té vánoční mísy provoněla srostlici dvou místností našeho bytu sedmikrásnou vůní, v jakou se snoubí med,skořice,vanilka,badyán,fenykl,jablíčka,teplo, krasocit,starost a péče. Iláska dědictvím po přeslici.
Uchovávám řád té kuchařské knihy tety Valči a předpis s kantorskou úctou k váhovému poměru substancí,provázím kostičkou životního příběhu patronky tékteré dobrůtky v míse. Tak jako hořké se sladkým snoubí se v jednotu i život sám...
Tak jak se vám ukázka líbí? Věřte,že je to jen slabý odvar toho,co se v knížce dočtete. A kdo je Marie Kubátová?
PhMr. RNDr MARIE KUBÁTOVÁ - narodila se 8.8.1922 v Praze.Celý svůj život pracovala jako magistra v lékárně a nejdéle v regionu Krkonoš. Na svém spisovatelském kontě má šedesátku úspěšných knih. A to nejen vzpomínkových,ale i pohádkových. Nejvíce těží z krkonošského folklóru.
Přeji vám krásný i když poněkud uplakaný den. A příjemné počteníčko knih,které voní nejen papírem. Evča
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama