Alexandr II.

5. září 2007 v 21:32 | Murkaeva |  Historie
Alexandr II. Nikolajevič byl synem cara Mikuláše I. a Charlotty Pruské. Ujal se vlády v roce 1855 a vládl do roku 1881.

Alexandr byl rozumnější, chytřejší, inteligentnější a mírumilovnější, než jeho otec. I za vlády Alexandra krymská válka pokračovala. Spojenci disponovali 175.000 muži, zatímco Rusové pouze 150.000 muži. Místo Menšikova byl jmenován velitelem kníže Michal Gorčakov, který po pádu Sevastopolu vedl mírová jednání.
Následně zahájil období radikálních reforem, povzbuzen názorem veřejnosti,ale prováděl je s autokratickou mocí. Všichni, kdo měl nějaké nároky na osvícení hlasitě deklarovali, že země byla vyčerpána a ponížena válkou, a že jediný způsob, jak navrátit Rusku jeho ztarcenou pozici v Evropě, je jeho využití přírodních zdrojů a důkladné zreformování veškeré administrace. Vláda nalezá ve vzdělaných třídách novou společenskou angažovanost, dychtivou po pomoci při reformaci.

V únoru 1861 vydal Alexandr manifest o zrušení nevolnictví. Ten se obyvatelstvu ohlašoval v kostelech za policejní asistence postupně od února do března. Výše přídělu půdy se určovala dohodou mezi statkářem a rolníky: rolníci za ni museli platit, ale protože neměli z čeho, půdu vykoupil stát a rolníci mu spláceli tuto půjčku celých 44 let včetně úroků.
Mezi jeho další reformy patří:
Armádní a námořní reorganizace ( 1874 ), nová soudní administrace založená na Franozském modelu (1864); nový trestní zákoník a velmi zjednodušený systém civilní a kriminální procedury; propracovaný plán místní samosprávy (Zemstvo) pro venkovské okresy (1864) a velká města (1870), s volenými shromážděními vlastnit omezené právo daňového systému a nová venkovská a obecní policie pod Ministerstvem vnitra.
Car Alexandr, zvaný Osvoboditel byl dvakrát ženatý. Jeho první ženou byla Marie Hesensko-Darmstadtská, druhou byla Kateřina Dolgoruká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama