Varnsdorf

13. června 2007 v 10:30 | MurkaEva |  Toulky po Česku
Jsou města, o kterých si myslíme, že tam nic úžasného není. A jsou města, do kterých se hrneme a bohužel nejsme sami. Nebo bohu dík? No to je jedno.
Varnsdorf jsem poprvé poznala v roce 2000. Jezdila jsem do nedalekého Jiřetína, kde jsem u známého poznala svého muže. A právě on mě tam vzal. Projeli jsme částí města a mě se líbilo. Park, rybník..... prostě pohoda. Dnes mohu s klidem říct, že pohoda tam panuje téměř všude. Je to tím, že v Praze musí vše frčet, letět, spěchat a tam to jde tak nějak svým tempem. A kde že se toto zajímavé město nachází? A co tam navštívit?
Varnsdorf je druhým největším městem v okrese Děčín a zároveň největším ve šluknovském výběžku. Má 16tisíc obyvatel. Protéká jím říčka Mandava a ze tří stran je obklopují hranice s Německem.
Něco málo historie - ta přec nikoho nezabije :-)
Původní ves vznikla v 1. polovině 13. století, první písemný záznam se vztahuje k r. 1357. Po sloučení Starého Varnsdorfu s pěti okolními osadami (1849) došlo ke vzniku největší vesnice v Rakouské říši s 10 tisíci obyvateli. Roku 1868 byl Varnsdorf povýšen na město. V posledních dvou staletích město utvářel hlavně rozvoj textilního průmyslu, dnes je zde zastoupeno také strojírenství, potravinářský průmysl aj.
Do kulturních dějin se město zapsalo liturgickou premiérou Beethovenovy Missy solemnis (slavnostní mše, r.1830) a poválečným působením skladatele Bjarnata Krawce a jeho dcery Hanky Krawcec (oba pohřbeni na místním hřbitově). Na hudební tradice dnes navazují koncertní cykly Varnsdorfského hudebního léta. Varnsdorf má své místo i v církevních dějinách: z protestu proti dogmatu o papežově neomylnosti vzniklo hnutí, jehož vyvrcholením byl vznik starokatolické církve s biskupstvím ve Varnsdorfu (1872).
Kam za památkami?
Kostel sv. Petra a Pavla - Benešovo nám. - Chrám sv. Petra a Pavla je nejstarším varnsdorfským kostelem, byl postaven na místě původního kostelíka ze 13. století. Základní kámen nového, tedy dnešního kostela, byl položen v roce 1766. Stavbu zdržovaly spory v obci a tak byla dokončena až v letech 1774 - 1776, pozdně barokní výzdoba pak v roce 1777. Vnitřní zařízení je rokokové a klasicistní.
Kostel sv. Karla Boromejského (aneb kostel bez věže) - Karlova ul. - Základní kámen byl slavnostně posvěcen 23. května 1904 a hned druhý den se začalo stavět. Stavební práce postupovaly velmi rychle, takže ještě v roce 1904 dospěla stavba do výše oken, o rok později byla již dokonce provizorně pokryta střecha. Stavba dále pokračovala s několika přestávkami až do roku 1912, kdy byl 3. září kostel vysvěcen.
Starokatolický kostel - Tyršova ul. - je z roku 1875. Sama starokatolická církev vznikla ve Varnsdorfu jako protest proti vyhlášení neomylnosti papeže. Velký zvon je darem Raimunda Artla. Alabastrová socha a reliéf Tří králů jsou dílem zdejšího umělce Vincence Pilze.
Novogotický tzv. Červený kostel - ul. T.G.Masaryka - V květnu 1904 byl položen základní kámen a v prosinci 1905 byl kostel vysvěcen. Je postaven z glazovaných červených cihel, nyní není využíván.
KOstel sv. Františka z Assisi - Studánka - Zdaleka viditelný pseudorománský kostel z roku 1872.
Ve většině kostelích si lze vyjednat prohlídku, jinak je lze spatřit pouze v době konání bohoslužby.
Varnsdorf je také městem mnoha stavebních stylů o čemž se přesvědčíte např. v ulici Legií nebo nebo Střelecké. Myslím, že je zde mnoho k vidění.
Na stránkách města se dozvíte mnohem a mnohem vce a třeba i to kde se dobře najíte. Zkuste a neprohloupíte. www.varnsdorf.cz
Ti z vás, kteří mají rádi cykloturistku nebudou zklamáni. Varnsdorf lemují zajímavé cyklotrasy. Nebylo by na škodu zakoupit si publikaci Euroregionem Nisa na kole, která vás provede zajímavými místy.
Výlety ať pěší, kolmo,lyžmo nebo vozmo do okolí nezklamou. Mohu to tvrdit z vlastní zkušenosti. Okolí je krásné, uklidňující a přívětivé. Stejně tak jako celý sever Čech.
Užijte si krás naší země a dejte mi vědět jak jste si je užili.
Krásný den
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucylley Lucylley | Web | 19. listopadu 2009 v 19:39 | Reagovat

Týjo, se divím, že Varnsdorf někdo zná :) Ne je to pohoda město, jenom trošku zničené, ale fajn :)

2 Vladimír Vladimír | E-mail | 24. června 2014 v 21:03 | Reagovat

Jsem ročník 44 a znl jsem toto město docela dobře. Dlohá léta jsem tam jako kluk jezdíva na prázdniny k strýcovi a tetě.I po vojně jsem tam jezdil za příbuznými. Bylo tam moc krásně a škoda, že už to není pravda. Dějí se tam prapodivné věci. Věčná škoda měl jsem to tam moc rád.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama