Královský průvod z Prahy na Karlštejn

5. června 2007 v 22:08 | MurkaEva |  Mohu doporučit
V pátek 1.června 2007 jsem byla svědkem - jak pevně doufám - prvního ročníku Královského průvodu z Prahy na Karlštejn. Jak již o mě víte, historie a vše co se kolem ní točí mě nesmírně zajímá a poutá. A proto mě, jako kterákoli podobná akce zde konaná, absolutně nadchla a to i přes to, že první ročník vykazoval drobné chybky. Ovšem stavět se do role kritika, rozhodně nechci, od toho tu nejsem. Kritizovat dokáže každý, ale pochválit a najít si to pěkné, to už chce jinší náturu.
Připravit akci takových rozměrů s tolika lidmi, bohatým programem a tolika živými koňmi.... Před tím je nutno pouze smeknout. A že nevíte o co v tomto průvodu šlo?
Karel IV. císař římský a král český, veze císařské korunovační klenoty, posvátné symboly Svaté říše římské zpět na Karlštejn. Klenoty byli ukazovány poutníkům ze všech koutů Evropy v Kapli Božího těla na Dobytčím trhu v Novém městě pražském a nyní se vrací zpět do bezpečí karlštejnských zdí.
Slavnostní průvod v čele s císařem Karlem IV. (Vladimír Čech) a císařovnou Eliškou ( Debora Štolbová) se vydal v pátek, po ranních pobožnostech z Pražského hradu přes Karlův most na Staroměstské náměstí a odtud průvod zamířil na Černošice a Dobřichovice, kde členové průvodu přenocovali. Průvod dorazil o hodinku později, ale myslím že to nikomu nevadilo. Ta nádhera a podívaná za to čekání stála. První jsme uviděli blikající policejní auto, za ním houf policejních motorek, které následovali dvě policistky na koních a pak konečně první členové královské družiny a vozy za nimiž šli muzikanti - bubeníci a dudák. Následovali opět vozy, císařský vůz a početný - a to doslova - koňský doprovod s vlajkonoši a jezdci, kterých bylo 40. Celou nádheru uzavíralo auto, které vezlo dotyčným věci, sanitka a policejní vůz.
Byla to dokonalá nádhera. Družina se s ulice stočila k řece a od řeky přijeli vozy s nebližší družinou císaře k zámku, kde je čekalo slavnostní uvítání. Ostatní si po uvítání šli konečně odpočinout - nu uznejte sami : od pravého poledne na cestě v takovém parnu - odpočinku bylo třeba. Císaři se však odpočinek vzdálil, protože ještě ztvárnil sám sebe v ochotnicko - profesionálním představení Noc na Karlštejně. Toto představení, jsem měla možnost shlédnout po druhé a musím říct, že nezklamalo. Byť na císaři únava byla znát. Nicméně nemohu říci, že bych byla nespokojená. Ba naopak. Představení mě znovu nadchlo. I kejháním husy v kleci a s mečením kozy, které už nebylo tak urputné jako v loňském představení ( no bohatě ji zastoupila husa) J. Opět tak jako vloni jsem dokázala vypnout a nabilo mě to znovu energií. Páteční večer v historickém duchu a s pomyslnou třešinkou na dortu v podobě báječného muzikálu s ještě báječnějším obsazením, mě jako mávnutím kouzelného proutku uvrhl do klidu a štěstí. Ovšem probudil a vytáhl na povrch, mou dávnou touhu a sen, patřit mezi ty, kteří se k odkazu šermířů, králů, pirátů a koní dodnes hlásí. Myslím si však, že můj věk už mi splnit si tento sen, nedovolí. Nejen věk - byť není vysoký, ale i stud a úcta k těm, kteří tento odkaz hrdě a zaslouženě nosí na svých bedrech.
Sobota byla ve znamení loučení. Loučení s prvním ročníkem slavnostního Královského průvodu, průvodem samotným a návratem do doby Karla IV. Průvod - ať přijíždějící tak odjíždějící - přišlo podpořit mnoho lidí. Mnoho nadšenců, zvědavců a turistů. Mnozí se k průvodu přidávali a pokračovali v krásných kostýmech, brněních, na chůdách ale i v civilu a šli spolu s císařem doprovodit ho na Karlštejn. Odjezd byl maličko chaotický a stejně jako předcházející den večer selhalo ozvučení, ale i tak to stálo za to. Atmosféra byla úžasná!
Večer ve zprávách jsem se ve kraťoulinkém spotu dozvěděla, že na Karlštejn se přišlo podívat 15 tisíc lidí - což je nádhera a krásná pobídka k tomu, aby se tato akce konala každoročně. Celkem průvod podpořilo 26 tisíc lidí. V Praze mnoho zájmu nebylo, ale za jejími hranicemi byl zájem obrovský. Byl to velice dobrý nápad, který původně prý vzešel z řad ochotníků a myslím, že padl na velmi úrodnou půdu. Kéž je takových to nápadů více.
Závěrem bych ráda zopakovala, že zmínka o menších nedostatcích není kritikou. Nejsem kritik a nerada bych byla stavěna do tohoto světla. Zmínila jsem to, co jsem postřehla, ale snad si z mého článku odnášíte jen ta pozitiva a nadšení, které jak doufám, ze mě přímo tryská. Jen tak dál! Přeji si, aby tato akce se stala pravidelnou každoroční slavností. Vždyť šedivých dnů jsou desítky a těch slavnostních s krásnou uvolňující podívanou pomálu.
A co vy,byli jste se podívat? Ve které obci? Co vás nejvíce nadchlo? Prosím zúčastněte se ankety a připište své názory. Děkuji.
Vaše Evča
PS: Autorům se omlouvám za použité fotografie, ale v brzké době je nahradím svými. Děkuji za pchopení
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Markéta Markéta | 5. června 2007 v 22:29 | Reagovat

Ahojky,

Noc na Karlštejně, která se hrála v Dobřichovicích, se mi moc líbila. Člověk se najednou skutečně dostal na chvíli úplně jinam, vypnul a zapomněl na každodenní starosti...Zaposlouchal se do hudby, přenesl se do minulosti, zkrátka se příjemně odreagoval...Nelituji, že jsem šla, byl to krásný večer...

                                                             Makulka

2 Markéta Markéta | 5. června 2007 v 22:36 | Reagovat

A ještě chci dodat, že to je moc pěkně napsané, já bych to tak nevystihla...:-)

3 Majda Majda | 14. června 2007 v 21:42 | Reagovat

No, asi máš zmatek v těch jménech, co? Markéta, Makulka, Majda....Ale pořád jsem to ta samá osoba...:-)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama