Seriálové úlety - Byli jednou dva písaři

16. května 2007 v 16:04 | MurkaEva |  VŠEHOCHUŤ
Dnešním seriálovým úletem jsou dva postarší páni, kteří se na vzdory svému povolání a charakteru rozhodnou vědecky bádat..... O tom jak každá vědecká praxe dopadne se můžeme na vlastní oči přesvědčit v seriálu České televize Byli jednou dva písaři.
Vše začíná jednoho dne v parku, kde se na lavičce u krmení ptactva setkávají dva do této chvíle neznámí muži - pan Bouvard a pan Pécuchet. Mezitím co pan Pécuchet je spíše klidný, mírný a introvertní, pan Bouvard je aktivní (až moc-řekla bych), svéhlavý, drzí a rádoby vševědoucí. A tito dva se rozhodnou začít společně nový život.
Použijí děditství pana Bouvarda a koupí venkovský statek v Chavignol. A zde, na místě které se přímo nabízí svými možnostmi, začínají bádat. Nemusím říkat, že badatelská činost je sice velmi záhy proslaví po širém okolí, ale není to pozitivní sláva :-) Mezitím co pro obyvatele statku jsou jen staří blázni, pro okolí jsou často silně podivínští. Nicméně, oba se domnívají, že jsou velcí vědci a badatelé. Každý jejich počin vzbuzuje usměv avšak výsledek, občas i upřímné rozhořčení.
A proč jsou oba tak oblíbení? No myslím si, že hlavně pro mistrné obsazení hlavních rolí, scénáře a řežie. Pány vědce si zahráli mistři televizní zábavy Miroslav Horníček a Jiří Sovák. Scénáře se ujmul Jaroslav Dietl a režie Ján Roháč.
I přes to, že bylo natáčení zasaženo tragickou nehodou syna pana Horníčka, na seriálu to není absolutně patrné. Pan Horníček si v půlce natáčení pozval svého jediného syna, který bohužel přímo v dějišti filmování tragicky zahynul. Seriál se i přes tuto velice bolestnou událost dotočil, ale mistrova bolest je umě potlačena.
"Tohle přece je typický bažant. Kde ten pes ho ulovil? - Patrně v lese, ale kde si ho upek? " Hlášky z tohoto seriálu jsou již téměř lidové,ale kdo by je neznal, tak zde mám malinkatou ukázku:
"Od té doby, co mi utekla žena, mívám výhradně erotické sny... "
Seznamování s místními obyvateli statku proběhlo velice příkře :" Říkejte mě Heřmanko, po mym muži, taky pěknej vožrala...! "
První vědecký počin se týkal melounů, vzpomínáte jak dopadl? "Já mám o zemědělství celou knížku... - S obrázky? - Pochopitelně. "
Ale i dohady mezi oběma pány " Vaše chrápání proti mému, to je úplný stín! " stojí za to.
A často byli nepochopeni " Kuřátko, miluji kuřátko... - Jo, klopilo trochu hlavu, tak sem ho podřízla... "
Tyto a mnohé jiné najdete na stránkách kamaráda Petra www.filmovezvuky.fdb.cz
Přeji vám krásný den a těším se na vaše komentáře. Evča
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama