Ukázka z knihy - Myšlenky Boženy Němcové

23. března 2007 v 16:01 | MurkaEva |  Literatura
Já jen od literatury žiju, už mne ta milost lidu se zhnusila, neřekla jsem žádnému, a oni mi bez toho nedali mnoho. Ani z jediného místa nemám příspěvek.
Často si zapláču, když na to milé místečko, kde jsem ty nejblaženější doby prožila, zpomenu. A ty upomínky mi duší vanou jako znění zvonků, jako drahá, milená píseň. Vidím se na té louce plné kvítí, nade mnou nezkalené modré nebe. Kvítí záhy uvadlo a nebe zkalil mrak. A však to jinák být nemůže. Slunce vždy nesvítí a vždy není zamračeno.
To teprvé je největší hoře, když člověku děti ujídají srdce.
U žen je srdce jako z vosku, každý obraz se lehko do něho vtiskne.
Po Hynkově smrti ( 19.10.1853), když na mne všechny těžkosti, choroba, zármutek, bída,klam v lidech, jež jsem za přátely držela - vše to když na mne doráželo a mysl moji tížilo, našla jsem v spisech svých lístek, na němž poznamenán byl plán k Babičce již od tří let. Čtu s větším a větším zalíbením, a jako nějaká fata morgana začne tu přede mnou vystupovat luzný obraz údolíčka, do nejmenších podrobností, a v něm tichá domácnost Proškovic rodiny, v níž babička hlavní osobou. - Nemohu to ani povědít, jak mne tenkráte vzpomínka ta, unášejíc mne z trudu života do utěšených dob mládí, umírnila, potěšila.
Začala jsem v tom pracovat po Hynkově smrti, v nejtrapnější době mého života - když mne omrzelo v světě žít. Utekla jsem do toho osamělého stavení v malém údolíčku, k nohoum milé babičky, a když jsem slyšela její rozumná slova, její písně a pohádky, když tu přede mnou stál její milý obraz, měla jsem za to, že jsem děvče, běhala jsem veselou myslí po lukách, lese a háji, navštívila ty upřímné duše všecky a zapoměla při nich na všecek ostatní svět, se všemi jeho trampotami.
Kde zlato mluví, všechna jiná řeč - slabá.
Kde se jedná o peníze, není ani císař rychlý.
Kdo komu miloučký, i nemyt hezoučký.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | 23. března 2007 v 17:08 | Reagovat

je to moc hezké

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama