Seriálové úlety - Chalupáři

24. března 2007 v 1:09 | MurkaEva |  VŠEHOCHUŤ
Po "rodince" jeden z nejlepších seriálů, který televize natočila.
Rodina Krbcova žije v malém bytečku ve staré zástvabě společně s protivným dědečkem Evženem Humlem. Evžen Huml je dědek každým coulem, žije v pokojíku za koupelnou, ve kterém ho pod záminkou koupání ostatní zamykají, aby měli chvilku klid.
Hned v prvním díle seriálu s názvem "Chudák dědeček" se seznámíme se všemi členy Krbcovi rodiny; otec Alois, říkající si Siola je taxikář. Jeho hlášky typu "Kolem toho krbu měl cihly, no kdybych si na to nesah taky nevěřim, spárovaný všechno....tapeta ... z túzu, taky perfektní, PERFEKTNÍ!" lemují téměř celý seriál. "Chudáka dědečka" netřeba dlouze představovat, absolutní morous, kterému Siola s kolegou Mrázkem podstrčí chalupu, aby se ho zbavil. Nicméně chalupa je i s "dědkem" Bohoušem, se kterým se dědeček nemůže ze začátku snést. A tak vznikají situace, které polechtají naše bránice i přes to, že seriál známe téměř nazpaměť. Dalším členem rodiny je maminka, dcera Evžena Humla, moderní a pravá žena pro taxikáře, která je jeho oporou snad v každé situaci. A nakonec syn Slávek, který je v podání Jiřího Schmitzera jedinečný.
A tak se nám dědeček přestěhoval. Vesnička Třešňová nás seznamuje s ostatními obyvateli a starousedlíky. Do děje vstupují předseda Mrázek - dvojče taxikáře Mrázka, drbna Fuchsová, vtipný děda Makovec, záletný Tonda Čihák, rómští obyvatelé Fero a Aranka a mnoho a mnoho dalších. A tak se malým, docela nepatrným krůčkem staváme náhodnými pozorovateli životů,které jakoby mimoděk běží kolem nás.
Tak jako u seriálu Taková normální rodinka, i zde mám oblíbenou část, tedy scénu : Dědeček Huml sedí na břehu rybníka, rozhlíží se, kochá okolím a trpělivě čeká až mu budou brát ryby. Z ničeho nic se vynoří sbor dobrovolných hasičů a za značného hlaholu pořádají cvičení. Nervního dědu popadá amok, který dovrší vrcholu v okamžiku, kdy Voborník v podání Jaroslava Moučky ( mimochodem ztvárnil i postavu Hamouzka v Takové normální rodince ) postaví v těsné blízkosti jeho osoby sirénu na kliku a začne jí zuřivě točit. Dědeček v afektu křičí a dupe nohou v holínce po siréně. Absolutně dokonalá scénka!!! Báječná. A děda Makovec to dovrší větou " Mladíku, posledního kapra z tohohle rybníka vytáhli husiti!"
Seriálu není co vytknout. A to soudruhování a plnění plánu? To prostě patřilo k době, ale i tak se tomu dokážeme smát a to je přece důležité. Vždyť dnes, v době stresů, agrese, akčnosti a neustálých špatných zpráv je třeba se zasmát a to upřímně a od srdce.
Postavu,která se mi v seriálu také velice líbí ( což jsou asi všechny ) je postava dědečka Makovce, kterého hraje Josef Hlinomaz. Obyvatel Třešňové se svérázným humorem a pohnutým životem ;-)" A mě budeš vyčítat žvanec? Víš, jaký já sem měl mládí? Brambory, zelí, brambory, zelí, v neděli výjimečně zelí, brambory. No, a já teď, když sem konečně přišel k masu, tak já se budu žinýrovat, že jo? Já kvůli figuře zahájím hladovku, abych se líbil předsedovi…! ". Jeho popis tetanu, proti kterému se při očkování sešli pánové na středisku je prostě famósní "No, tak to já pamatuju ale. Hele, vo mikulášskej zábavě, to sem jednou měl takovej tetánus tadydle. Tadydle mi to žhavilo… Dva dni sem vo sobě nevěděl! Vokno jako prase! "
A takových báječných hlášek je seriál plný. Doufám, že i vy se při něm do dnes bavíte a jeho uvedení na DVD jste přivítali vítězným řevem a tancem.
Chalupáři jsou seriál, který zapadne do každé doby a troufám si říci, že i do každé nálady. A tak vás prosím, napište mi, která postava je vaše zamilovaná, které hlášce se nejvíce smějete a vůbec CO VY A SERIÁL CHALUPÁŘI?
Krásný den všem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bradley Bradley | E-mail | 15. února 2008 v 14:35 | Reagovat

Ahoj, seriál Chalupáři je tak úžasnej a jedinečnej, že se mi asi ze všech českých seriálů líbí nejvíc. Vybrat nejoblíbenější postavu je těžký, stejně jako nejoblíbenější hlášku. Ale nejraději mám Evžena Humla a dědu Makovce, protože jejich scény - to je prostě herecký koncert. A scén, těch mám oblíbených moc. Jak říká Siola Humlovi, že v Třešňový řvou ptáci od tří hodin od rána; jak Huml pumpuje tlak do stříkací pistole Císařovi; jak se hádá Huml s Císařem u záchodku, že je to jeho dům a jeho postel; jak Huml na Císaře křičí, že nebude domů lítat jako holub; jak radí Císař Slávkovi, jak se správně kurizuje; jak Huml spadne u Fuchsové do vany; Makovcovo "tetánus"; Čihákovo ztrapnění se v bytě paní Míly; Humlovo předvedení, jak Italové ve filmu líbají a další a další, byla by jich ještě spousta.

Nemohl jsem si nekoupit tenhle seriál na DVD a uvítal jsem jeho digitální vyčištění obrazu a zvuku. No, je to jedním slovem bomba. Těžko to někdo někdy překoná.

2 pavel pavel | E-mail | 23. ledna 2014 v 10:52 | Reagovat

dobrý den...ví někdo jméno herce prodavače ryb z dílu "kapr" ???m.m.j. hrál ve filmu "srdečný pozdrav ze zeměkoule" ...děkuji pavel

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama