Kniha - Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu

16. března 2007 v 10:34 | MurkaEva |  Mohu doporučit
O tom jak moc mám ráda historii a její fakta a legendy jsem psala už mnohokrát. Nyní bych ráda upozornila na knihu, kterou ostatním bláznům do historie mohu vřele doporučit. S nastíněním příběhu kněžny Pavlíny, jsem se setkala poprvé při prohlídce Hluboké. Její obraz mě naprosto uchvátil a příběh dojal. Nádherný portrét najdete na přebalu knihy.
Knihu napsala historička prof. PhDr. Milena Lenderová CSc.,která vyučuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Pardubice. Rovněž působí na Historickém ústavu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ve své badatelské činnosti se zaměřuje na dějiny ženy v kontextu jejich každodennosti.
Výčet jejích publikací naleznete na konci článku.
TRAGICKÝ BÁL: ŽIVOT A SMRT PAVLÍNY ZE SCHWARZENBERGU
Pavlína ze Schwarzenbergu (1774 - 1810 ) manželka zakladatele shcwarzenberské primogenitury Josefa knížete ze Schwarzenbergu a švagrová slavného maršálka Karla, žije v povědomí veřejnosti jako tragická oběť požáru na rakouském velvyslanectví v Paříži, ke kterému došlo 1. července 1810.
Pavlína, narozená jako dcera vévody z Arenbergu - její rodina, jen z části zakotvená v německé říši, patřila od poloviny 18. století ke špičkám šlechtické společnosti rakouského Nizozemí - se přivdala do jednoho z nejvýznamějších středoevropských rodů, rodu, který měl dost prostředků k realizaci kodexu závazného pro každého šlechtice.
Jako matka devíti dětí patří mezi první ženy, které v našem prostředí reprezentují rousseauovskou matku ( novou matku ), tedy matku, která se svým dětem skutečně osobně věnuje aniž by to vnímala jakkoli tíživě : osobně se o ně starala, hrála si snimi,dohlížela na jejich zdravotní stav, výchovu, vzdělání i socializaci. Být matkou ji evidentně těšilo, jak dokládá rozsáhlá korespondence a denníky. I jako mnohonásobná matka zůstala stále půvabná a elegantní.
Ovšem její mateřská role ji v žádném případě neodvedla od jejích povinností, které souviseli s postavením manželky panujícího knížete. Dostála tak požadavkům reprezentace, začlenění do společenského života, poradila si z hospodařením (např. důkladně vedla účetní denníky ) a pečovala o svůj lid. Ve Vídni se přátelila s tehdy velmi slavnou paní de Staël, hrála a navštěvovala divadlo, věnovala se hudbě,pilně četla ( a o přečteném přemýšlela ). Zasloužila se o založení Třeboňského parku.
Pavlína byla velmi nadaná - dá se říci, že čeho se dotkla to se jí dařilo. Byla prostě typ nadané, obratné a aktivní urozené dámy, která si - snad bez děky - uvědomovala, že styl života založený na rodových výsadách je nenávratně pryč.
Na smrti kněžny Pavlíny nese svůj díl i náhoda, nebo snad Osud? V době kdy propukl požár se z hořící budovy dostala jiným vchodem než její dcera Marie. Ze strachu o dceru se vrátila do hořícího domu, aby ji našla. Marie bohužel, stála venku a hledala matku. Kněžna Pavlína v době smrti, nosila pod srdcem již desáté dítě.
Kniha čerpá z mnoha a mnoha zdrojů skládajíc přitom téměř úplný obraz života Pavlíny ze Schwarzenbergu. Naleznete v ní mnoho fotografií, portrétů i maleb vztahující se k významným událostem kněžnina života.
Přeji vám, aby jste knihou byli tak zasaženi jako já a příběh úžasné, krásné a nadané ženy, kněžny Pavlíny žil dál.
Knihu si můžete objednat zde www.paseka.cz
Další publikace autorky prof.Mileny Lenderové:
K hříchu i k motlitbě ( cena Mladé fronty za rok 1999)
Zdenka Braunerová ( 2000 )
"Chytla patrola" aneb prostituce za Rakouska i reubliky (2002)
Byla editorkou Pamětí rodu Vladimíra Hellmuta-Braunera (2001)
Rozhodující měrou se podílela na sbornících Eva nejen v ráji. Žena v Čechách od středověku do 19.století (2002) a Proměny elit v moderní době (2002)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Znáte příběh kněžny Pavlíny alespoň okrajově?

Ano, z prohlídky na Hluboké 29.6% (8)
Ne, neznám 7.4% (2)
Ano, někde jsem to již slyšel(a) 7.4% (2)
Ano, znám ho podrobněji 55.6% (15)

Komentáře

1 marika marika | 6. května 2011 v 13:28 | Reagovat

prosím, když už jste zájemcem historie a snažíte se o anotace historických knih, pište, prosím, bez chyb. Váš zájem o historii je sice hezký, ale ty chyby jsou trapné.

2 WaclawQ WaclawQ | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 16:53 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama