Karlštejn

14. března 2007 v 15:08 | MurkaEva |  Toulky po Česku
Karlštejn - mé další zamilované místo. Bydlím nedaleko, takže ho mám skoro jako na dlani. Zajímá mě doba Karla IV a pokud mohu,pořád o něm někde něco čtu a hledám.
Na Karlštejně se mi také splnil sen, vzala jsem si tam svého muže.
Hrad byl postaven Karlem IV. v letech 1348-1355 k ochraně říšských korunovačních klenotů a listin a k oslavě panovnického a říšského majestátu. Jeho význam měla zvyšovat i sbírka cenných ostatků. Obranný systém hradu byl založen na výhodné poloze a systému manů, kteří za poskytnuté výhody měli hrad v případě potřeby bránit, či na něm vykonávat jiné služby.
Do stavební podoby hradu zasáhla pozdně gotická a zejména renesanční přestavba, provedená v době Rudolfa II. dvorním architektem Ulriccem Aostallissem,. Dnešní podobu získal hrad v průběhu stavební restaurace na konci 19. století, kterou v duchu purismu vedl přední architekt Josef Mocker.
Od r. 1918 je ve vlastnictví státu. V nejvýznamnější části hradu, kapli sv. Kříže, se dochoval unikátní soubor 129 gotických deskových obrazů Mistra Theodorika znázorňujících Nebeské vojsko Kristovo. Přístupné jsou prostory Císařského paláce, Velké a Mariánské věže a Studniční věž s 80 metrů hlubokou studnou, k zajímavým interiérům patří Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Královská ložnice, Audienční síň, Sál předků s portrétní galerií českých panovníků, Hodovní síň a Hradní pokladnice v Mariánské věži.
Přeji příjemné chvíle na krásném hradě.
Další iformace naleznete zde www.hradkarlstejn.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama