Jiřetín pod Jedlovou

13. března 2007 v 22:51 | MurkaEva |  Toulky po Česku
Na Jiřetín pod Jedlovou se mi váže mnoho a mnoho vzpomínek, potkala jsem tam mnoho báječných lidí a mezi nimi i svého manžela. Člověka, muže, přítele a partnera. kterého si vážím a který má své místo v mém srdci na vždy jisté. Poprvé jsem se s krásou Jiřetína setkala před jedenácti lety. Byla jsem tam jako oddílová vedoucí na Jezdeckém táboře. Ihned jsem si tamní okolí zamilovala a vracím se dodnes.
Jiřetín je malé, ale půvabné městečko, ležící na severním svahu Lužických hor asi 5 km jihozápadně od Varnsdorfu u hlavní silnice z České Lípy do Rumburka. Díky malebné okolní krajině, zajímavým památkám a širokým možnostem využití volného času je Jiřetín celoročně vyhledávaným rekreačním střediskem. K rekreaci slouží i osady Jedlová,Lesné a Rozhled, které k městečku patří.
Historie Jiřetína je od počátku svázána s osudy tolštejnsko-rumburského panství a hlavně se zdejšími rudnými doly. Nejstarší zmínky o dolování na tolštejnském panství pochází z let 1474 a 1484. Protože však tehdy k Tolštejnu patřilo celé Šluknovsko, není jisté, zda se vztahovaly k bezprostřednímu okolí Jiřetína nebo k jiné části panství. Přestože těžba nebyla příliš úspěšná, udělil v roce 1509 Vladislav II. Jagellonský Jindřichovi ze Šlejnic právo dvacet let těžit na tolštejnském panství zlato, stříbro, měď, olovo, cín, železo a jiné kovy.
Zpočátku se městečko rozvíjelo rychle, protože nové obyvatele přilákala naděje na rychlé zbohatnutí a četné výhody, zakotvené v zakládacím privilegiu Jiřího ze Šlejnic z 12. listopadu 1554. Podle něj mohli všichni majitelé domů vařit a prodávat pivo, péci chleba, porážet dobytek a získali volnost v provozování jiných obchodů a řemesel, přičemž byli osvobozeni od všech dávek a cel. Obyvatelé měli také právo svobodného odkazu majetku, právo svobodného příchodu i odchodu a byli rovněž osvobozeni od všech dluhů, které zanechali mimo země Koruny české.
Jiřetín je typickým renesančním horním městem s pravidelným šachovnicovým půdorysem. Jeho základem je čtvercové náměstí, kolem něhož se rozvinula pravidelná síť navzájem kolmých ulic ve směru čtyř světových stran. Mezi nimi byly vyměřeny čtvercové domovní bloky, na jejichž straně stály vždycky tři domy. Díky tomu město nikdy nevyhořelo celé. Například v roce 1581 padlo za oběť ohni 14 domů, v roce 1619 tři.
Protože se Jiřetín již od poloviny 19. století prakticky nerozvíjel, zachoval se dodnes jako mimořádně hodnotný celek a jeho centrum bylo proto v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónu.
Uprostřed náměstí stojí původně renesanční kostel Nejsvětější Trojice, jehož výstavba byla zahájena roku 1587 nebo 1590, ale kvůli zadlužení majitele panství, Baltazara Mehla ze Střelic, výrazněji pokročila až v roce 1609 za Radslava ze Vchynic. Do jeho vysvěcení 21. května 1612 proto sloužil jiřetínským měšťanům kostel v Dolním Podluží.
Na jihozápadním okraji městečka se strmě zvedá Křížová hora s upraveným poutním místem z 18. století.

Na severním okraji městečka pod náměstím je hřbitov, založený před polovinou 17. století místo původního hřbitova u kostela na náměstí. Nejstarší náhrobek s letopočtem 1635 je v jižní zdi hřbitova hned u márnice, postavené roku 1748. Kolem roku 1761 byla vybudována hřbitovní kaple, která byla údajně miniaturou klášterního kostela v Sedlci u Kutné Hory. Roku 1822 byla kaple přestavěna a dnešní podobu získala v roce 1840, kdy byl celý hřbitov sadově upraven a obehnán zdí. Uvnitř kaple byly postupně instalovány pamětní desky zdejších kněží. Litinový kříž na žulovém podstavci byl vysvěcen 8. července 1845.
Nemusím snad ani líčit to, jak krásné městečko se vám na tomto výletě představí. Maličké představení nestačí zdaleka, ale snad vás to alespoň nalákalo ke ztrávení příjemného víkendu nebo dovolené v krásném místě v Čechách. Taková to místa bychom si měli chránit. Není proto divu, že se Jiřetín pod Jedlovou stal vesnicí roku 1998.
Možnosti ubytování naleznete zde : http://www.luzicke-hory.cz/lhservis.html#Jiretin
Rozšířené informace o Jiřetíně, mapku a přehlednou historii naleznete zde http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=objirec a nebo zde www.jiretin.cz
Přeji vám - pokud se pro tento výlet rozhodnete - aby jste byli stejně nadšeni jako já a rádi se do tohoto malého městečka vraceli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jay Jay | E-mail | 4. prosince 2013 v 1:08 | Reagovat

ODKAZ: Možnosti ubytování naleznete zde : http://www.luzicke-hory.cz/lhservis.html#Jiretin
NEFUNGUJE

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama