Jane Austenová

13. března 2007 v 19:38 | MurkaEva |  Literatura
První o kom bych chtěla něco napsat, je má nejoblíbenější spisovatelka. Její díla jsou nadčasové a pobaví stejně srozumitelně jako kdysi. Humor jako by ušitý na dnešní svět.
Veškerá její díla najdete později i ve čtenářském deníku, protože je mám až na dvě přečtené.
Seznam děl najdete na konci článku.
Jane Austenová (1775 - 1817) se narodila ve Steventonu v hrabství Hampshire, v početné rodině reverenda George Austena (1731-1805) a jeho ženy Cassandry (roz. Leighové) (1739-1827). Pocházela z osmi sourozenců, sama byla druhou nejmladší. Měla šest bratrů a starší sestru Cassandru, která, jak svědčí stovka zachovaných dopisů, jí byla z celé rodiny nejbližší. Cassandra také namalovala jediný doložený portrét Austenové (viz výše, který je umístěn v Národní portrétové galerii v Londýně). Její bratři Frank a Charles záhy odešli sloužit na moře (dotáhli to až na post admirálů) - tato jejich kariéra ovlivnila některé situace v díle Mansfieldský park.
Od roku 1783 začalo období jejího vzdělávání. Nejdříve krátce v Oxfordu u paní Cawleyové (sestry jednoho z jejích strýců) a později v Southhamptonu. V letech 1785 - 1786 se vzdělávala v dívčí internátní škole v Readingu v hrabství Berkshire. Obecně tedy můžeme říct, že získala vzdělání kvalitnější než ostatní dívky v její době.Záhy začaly vznikat náčrty jejích budoucích slavných románů, kzteré vydávala anonymě (přičemž poslední dva ze šesti dokončených,byly publikovány až po její smrti). Poté co byla uvedena do společnosti, vedla až do své smrti život, který se skládal z obvyklých zábav její společenské vrstvy (a zábav, které jsou do detailů popsané v jejich dílech): plesy, návštěvy známých a příbuzných, čas od času i návštěva Londýna. Jednou z mála "událostí" v jejím jinak klidném životě, se stalo milostné zklamání v podobě z její strany zrušeného zasnoubení s jistým mladým mužem jménem Harris Bigg-Wither. V lásce Jane Austenová neměla štěstí a stejně jako její starší sestra zůstala neprovdána. Milostné problémy dívek na vdávání jí posloužily jako osnova, na níž tká dodnes poutavé vyprávění plné detailních popisů tehdejšího života, evokující dávno ztracenou atmosféru nejen anglického venkova, ale například i Londýna. Ženské hrdinky jsou v centru dění zřejmě i pro to, že si Jane Austenová údajně nebyla zcela jistá, jak mezi sebou vlastně mluví muži, když není na blízku dáma.
Díky svému zrušenému zasnoubení se tak Jane zařadila mezi mladé ženy a dívky bez sociálních jistot a uznání. Na počátku 19. století byl výhodný sňatek jediným způsobem jak sociálních jistot a vlastně i uznání dosáhnout - pokud ovšem nechtěla dotyčná zůstat na obtíž vlastní rodině či příbuzným nebo pracovat jako guvernantka.
Jane zemřela na dnešní dobu velmi mladá - bylo jí 42let. Dnes se uvažuje že snad trpěla Addisonovou chorobou ( chronická slabost, ochablost svalů, nechutenství, nízký krevní tlak, tmavnutí pokožky, deprese,hypoglykémie - pokles hladiny cukru , která pokud je dlouhotrvající, poškozuje mozek). Její snaha vyléčit se jí zavedla doWinchesteru , ale postup její nemoci byl bohužel tak rychlý, že zemřela do dvou měsíců. Pochována je v místní katedrále.
ROMÁNY:
  • Rozum a cit, (Sense and Sensibility), 1795-9, vyd. 1811
  • Pýcha a předsudek (Pride and Prejudice), 1796-7, vyd. 1813 - který poprvé vyšel česky pod názvem Elinor a Marianna
  • Mansfieldský park (Mansfield Park) 1814 a byla vyprodána během šesti měsíců - v roce 2006 vydáno pod názvem Mansfieldské panství
  • Emma (Emma), 1815
  • Northangerské opatství (Northanger Abbey), 1818
  • Anna Elliotová (Persuation), 1818
Vydání posledních dvou děl v uvedeném výčtu se již Jane nedožila.
To že dnes víme, kdo tyto romány napsal a že víme jak jejich autorka žila, za to vděčíme jejímu bratrovi Henrymu, který po autorčině smrti, přiznal veřejně její autorství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Dozvěděli jste se něco nového o Jane Austenové z tohoto článku?

Ano, něco málo 77.8% (7)
Ne, tyto fakta jsou mi známa 22.2% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama