Filmové úlety - Saturnin

29. března 2007 v 14:54 | MurkaEva |  VŠEHOCHUŤ
Tentokrát jsem nezabrousila do svých oblíbených seriálů, ale rozhodla jsem se seznámit vás s oblíbeným filmem. Opět je český.
Saturnin, postava s rychlím úsudkem, rychlou odpovědí a vhodným humorem - postava nebezpečného sluhy. Humoristický román napsaný Zdeňkem Jirotkou byl velice zdařile převeden do filmové podoby a co víc, i do seriálové podoby. Rozšířené příběhy byli natočeny pro Českou televizi a měli 4 části.
Absolutním úspěchem bylo naprosto hvězdné obsazení;
Saturnin, nebezpečný sluha, který miluje dobrodružství a tak do nich vždy vhodí i svého pána, brilantně ztvárněný Oldřichem Víznerem, Jiří Oulický, který je pánem Saturninovím i vypravěčem, je městský úředník, který nechce ztratit svou tvář a tak se vždy tak nějak plácá v situacích, které Saturnin naplánoval a provedl. Jiřího Oulického ztvárňuje Ondřej Havelka, který svým šarmem do této role zapadl jako by mu byla psána na míru. Každý ví proč. Je to tím, že Ondřej Havelka vlastně patří do dob dávno minulých, do dob kdy ženy byly dámami a muži šarmantními gentlemany. Mou - pokud to takto mohu říci - nejoblíbenější postavou je teta Kateřina. Absoltně sebestředná, neustále prudící a všude jsoucí osoba, zoufale prahnoucí po dědictví. Neustále hovoří v příslovích a místo chůze poskakuje. Tuto zápornou postavu si zahrála Jana Synková a netřeba připomínat, že absolutně dokonale. Nikde mi tak nesedí, jako právě zde. Teta Kateřina, ale není sama. Je sice vdova, ale i matka. Matka příšerného blba, rádoby světáka, který neumí nic než klackovat. Jmenuje se Milouš a tvář mu propůjčil Petr Vacek. Miloušova tupost je do nebe volající, leč báječně zahraná. Krom jeho matky baví nejen slečnu Barboru, krásnou, mladou a moderní slečnu, která hraje dobře tenis a přeci jen se zakouká do Jiřího. Ztvárnila ji Lucie Zedníčková. Dědeček se nestačí divit nejen Miloušově "chytrosti", ale i přehrávané obětavosti a starostlivosti své snachy Kateřiny. Dědečka mile a přesvědčivě zahrál Lubomír Lipský. A konečně doktor Vlach. Doktor Vlach miluje vymýšlení teorií o chování lidí a má velice tvrdý humor. Ve filmu si ho zahrál Milan Lasica. Postava strýce Františka je v době vyprávění příběhu již po smrti, ale ve střípcích vzpomínek si ho zahrál Ota Jirák.
Pokud příběh neznáte, poskytuji první pomoc a lehce vás s dějem seznámím.
Jiří Oulický si najme sluhu Saturnina, který je od prvního okamžiku velice zvláštní. Díky své nátuře totiž pánovi překope jeho život zcela naruby a tak se ze sluhy Saturnina stává Saturnin, sluha, který se stal pánem svého pána.
První novinku, kterou okamžitě a bez vědomí Jiřího zavede je ta, že přestěhuje celou pánovu domácnost z bytu v činžovním domě na hauseboat a ze šarmem gentlemana mu tuto informaci přichází říci do kavárny, kde Jiří právě popíjí kávu s doktorem Vlachem. Doktor Vlach se očividně informací nenechal vyvést z míry, situaci sleduje s úsměvem a na myšlenku Jiřího, že jde o Saturninův vtip, vysloví posvátnou větu "Podivuji se vašemu konzervativnímu chápání světa Jiří, pošetile se domníváte, že měl-li jste byt ještě ráno, musíte ho mít i odpoledne". Nicméně doktor Vlach ho doprovodí k domu a Jiří šťastně kráčí dvorem......odhodí nepatrný kamíneček a zřítí se lešení. U bytu už je šťastný méně, protože chybý jmenovka a v bytě je v šoku. S údivem chodí po prázdném bytě, kde na zemi ležel pouze palcát - zřejmě z nějaké sbírky. A tak se Jiří vydává do blízkosti mostu Legií, kde opravdu čeká na můstku Saturnin v uniformě námořníka. Jiřího oslovuje kapitáne a představuje mu loď. Krom oblíbeného svého nábytku, zde nachází různé trofeje z lovů po celém světě, které jsou krásné ale mají jednu chybu. Neulovil je Jiří, ale Saturnin je kdesi zakoupil a všem kolem pana Oulického popsal, jak je jeho pán lovil. Jiří se mu svěří, že ho jeho šéf, velice diskrétně žádal o zub krokodýla, kterého složil stativem fotoaparátu. Když se mu omluvil, že žádný nemá, prosil ho, aby na něj pamatoval při další výpravě. Říká tedy Saturninovi, aby tyto věci nikomu neříkal. Bohužel Saturnin byl rychlejší a všichni Jiřího přátelé tomu uvěřili - že je lovec a vyhledává dobrodružství. A tak další situace na sebe nenechá dlouho čekat. Ze zoo uteče lev a ředitel pošle pro slavného lovce Jiřího Oulického.
Jiří jde na tenis, kde se setkává se slečnou Barborou. Mezitím co Barbora je moderní sportující dívka, Jiří je spíš pecivál. Avšak jeho pověst lovce a dobrodruha ho předchází. Na tenis si šel pouze odpočinout do lehátka a opálit se, když se u něj zjeví Barbora a požádá ho o hru. Ona hraje ladně, On lítá jako blázen.
Po návratu domu (na loď) sleduje jak Saturnin maluje jakousi čáru. Udělal pánovi tenisovou cvičnou stěnu. Udiveného Jiřího zchladí větou " Prohrát se slečnou Terebovou 3:0 na sety je podle mého názoru společenské Fou-pau" Jiří se netrefí a přestřelí. Odejde na kulečník s doktorem Vlachem. Při návratu domů v povznesené náladě zkoprní na můstku, protože ve dveřích jeho současného bytu stojí Milouš ve špatně zapnutém pyžamu, kouří a klackovitě pozdraví" Zdravím tě na palubě, starý brachu" Jiřímu je jasno, že Milouš nepřijel sám a odpoví "Nemám rád, když mi říká starý brachu člověk, který si neumí zapnout pyžamo" Zevnitř se ozve Teta Kateřina a Jiřímu je jako by ho polil ledovou vodou.
Jiří večer naznačí Saturninovi, že by mu bylo milejší, kdyby tu teta Kateřina s Miloušem nebyli a věrný sluha přislíbí, že budou brzy pryč. Slib jako vždy dodrží a stačí se u toho ještě pobavit. A tak teta Kateřina a Milouš opouštějí hauseboat téhož červencového večera s maskami čerta a mikuláše na obličeji. Jiřímu se uleví a snad pro jistitu požádá Saturnina, aby "poněkud odrazili od břehu". Saturnin ihned pánovu prosbu vyplní, odrazí od břehu a po chvilce do vody vhazuje kotvu. Bohužel, kotvu měl na dlouhém laně, které však na druhém konci nebylo uvázané a tak domovina páně Oulického pluje nocí Vltavou........Míjí Národní divadlo a pod Karlovým mostem sjede jez, kde uvízne.
Jiří se rohodl ztrávit dovolenou u svého dědečka. Ovšem chvilku po příjezdu mu na dveřeklepe Saturnin a nese mu sklenku koňaku. Jiřího konečně zastihne situace, kdy může mít nad sluhou navrh praví" Pravý gentleman,nepije alkohol před polednem......Ani o dovolené". Saturnin souhlasí a dodává"každý svého zdraví srůjce, ale jak se říká....musíme tam všichni". Jiří pochopí a vypije sklenku na ex. Přijela teta Kateřina s Miloušem.
Do odpoledního rozjímání, přijíždí i doktor Vlach. Sledují zimní zahradou dědečka, kterého Saturnin učí džiu-džitsu. Jiří se vtipně vrhá do boje s dědečkem, který se o chvatu nejprve poradí se svým učitelem "Tumitsu Saturnine?" a dostává rychlou odpověď " Haisatsu,pane řediteli. Tumitsu není špatné, ale haisatsu bude účinější". Mírně znervóznělí Jiří očekává odkud přijde chvat, ale dědeček do něj pouze silně vrazí. Ovšem i to stačí na to, aby si Jiří vymknul kotník. A v tuto bolestnou chvilku se dozvídá, že dědeček pozval i slečnu Barboru Terebovou, vnučku jeho přítele. Jiřího veze sanita do nemocnice k ošetření a na cestě je míjí Barbořino auto.
V nemocnici dojde k menšímu konfliktu, kdy vrátného před krvavou smrtí zachrání příjezd Barbory, která pro Jiřího i Saturnina přijela. :-))
Za deště se vrací domů, k dědečkovi. Rozvodněná říčka však odpoledne strhne most a dědečkův dům, plný hostů se ocitá odříznut od světa a od kuchařkyse služebnou. A tak nastává plno komických situací.
Opět si dovolím na jednu senzační scénku upozornit - říkám jí "Lehátková":
Saturnin, rozkládá lehátka na terase a všichni usedají k odpolední siestě. Milouš doklackuje na terasu a usedá do volného lehátka. V ten okamžik se s ním lehátko složí. Vyskočí ze země a Saturnin znovu lehátko rozkládá. I tentokrát lehátko Milouše zradí a ten se poroučí k zemi. Osočí se na Saturnina, že mu to udělal na schvál. Ten se brání - byť divák ví, že to schválně udělal - a postaví lehátko do třetice, sám na něj - poněkud křečovitě - usedne a Miloušovi předvede, že je zcela vpořádku. Milouš usedne, přehodí nohu přes nohu a opět se válí v prachu tersy. Dědečka to rozladí, ostatní pobaví.
Tato scéna není až tak vtipná, jako dvě vybrané v předešlích seriálech (Taková normální rodinka, Chalupáři ), ale tu absolutní komičnost jí dodávají výkony herců Víznera a Vacka. Pan Vacek totiž Milouše zahrál skvěle. Klackoval a mutoval, no prostě koncert. Pan Vízner tomu dodával lehce povznesený, vážný a opovržlivý výraz a to si myslím, že je třešinka na dortu. Nicméně, dortem teď nemyslím jen Lehátkovou scénu, ale film jako celek.
O tom jak celý příběh dopadne, už psát nechci. Podívejte se na něj sami. A jestli vám tenhle film v domácí filmotéce chybí, pořiďte si jej, protože stojí za to.
Krásný den přeje Eva
PS: pokud potřebujete slyšet pár úryvků, navštivte stránky mého kamaráda Petra, kde najdete mnoho a mnoho filmových hlášek. Zde je adresa http://filmovezvuky.fdb.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr (Husqvik) Petr (Husqvik) | 29. března 2007 v 22:47 | Reagovat

Eviku ...... musím s tebou souhlasit, Saturnin je i můj oblíbený film. Asi nejlepší je teta Kateřina, protože cokoliv řekne, tak to stojí za to a člověk se musí smát - Milouš jí skvělě doplňuje a jsou dobrá dvojka, oba v kolektivu oblíbení :-)) . A pak je super, jak Saturnin Milouše šikanuje a dělá z něj absolutního blba, nebo ho ze sebe dělá Milouš sám? No každopádně výborný film

2 qenda qenda | E-mail | Web | 11. dubna 2010 v 14:28 | Reagovat

film bezkonkurenčně nejlepší!!!! Neměla byste i fotku Milouše?

3 murkaeva murkaeva | 4. října 2010 v 13:53 | Reagovat

někde najdu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama