Božena Němcová

23. března 2007 v 15:39 | MurkaEva |  Literatura
Božena Němcová - snad naše nejvýraznější autorka. A má oblíbená.
Když jsem se na střední škole o jejím životě dozvěděla něco víc, přišel mi její život smutný a bolestný. A to on také byl. Asi před týdnem jsem si zakoupila malou knížečku, která se jmenuje "Myšlenky Boženy Němcové" a z té také pochází úvodní citát na mém blogu. Knížka se opírá o edici z roku 1920. Je to zajímavé čtení. Bolestné poznámky a smutek , který v sobě nosila a který jí tížil. Kniha je rozdělena do jednotlivých částí : Zpověď, Láska a manželství, Mateřství a děti, Ženy, Babička, Lid, Služebnost, Národnost, Slovensko, Hoře a smrt, Smír, Přátelství a přirozenost, Literatura a hudba, Úsloví.
Snad právě pro to jsem si řekla, že těm, co o Boženě Němcové ví jen to, že napsala Babičku a Divou Báru, osvětlím kdo vlastně tato vzácná žena byla.
Božena Němcová, rozená Barbora Novotná , později Barbora Panklová se narodila 4. února 1820 ve Vídni a zemřela 21.ledna 1862 v Praze. Je považována za zakladatelku novodobé české prózy.
Příjmení Panklová získala v létě roku 1820 po té, co si její matku Terezii Novotnou vzal za manželku Johann Pankl. Rok po té (1821) se Panklovi přestěhovali do Ratibořic, kam se za nimi brzy přestěhovala i Barunčina babička Magdalena Novotná, kteráji velice ovlivnila. V dospělosti si babičku velice zidealizovala. Od roku 1826 navštěvovala Barunka Panklová školu ve Chvalkovicích a později od roku 1830 školu v České Skalici.
Už v roce 1837 našli rodiče mladičké Barboře ženicha. Byl jím Josef Němec (1805 - 1879) a ještě téhož roku se vzali. Josef Němec pracoval jako komisař finanční stráže (celník). Jeho nadřízeným se nelíbila jeho vlastenecká činnost, byl proto často překládán a rodina se s ním stěhovala. Manželství nebylo šťastné,protože Josef Němec měl hrubou a panovačnou povahu.
Roku 1840 se léčila u doktora J. Čejky, se kterým se spřátelila a který ji seznámil s tehdejšími vlastenecky smýšlejícími spisovateli. O rok později se přestěhovala do Prahy. Zde pod vlivem Václava Bolemíra Nebeského a Karla Jaromíra Erbena začala psát česky. Roku 1843 se s mužem odstěhovali do Domažlic, kde působila jako prakticky první národní buditel. Roku 1847 se opět stěhují z Domažlic. Roku 1848 je Josef Němec obviněn ze spiknutí, dochází k nucenému stěhování z místa na místo a v roce 1850 je Josef Němec přeložen do Uher. Božena Němcová se se čtyřmi dětmi stěhuje do Prahy, kde okamžitě navazuje styky s literárně činnými vlastenci. Roku 1852 jela za manželem do Uher a při tom navštívila Slovensko. V následujících letech podnikla do Uher ještě dalších několik cest.
V roce 1853 je Josef Němec odvolán z funkce, přičemž mu byl nejprve snížen plat na polovinu a později zcela zastaven. Tímto se ocitl bez práce a Božena Němcová hledala pomoc u známých v Praze, ale často neúspěšně. Právě v této době napsala Babičku. Seznámila se s vydavatelem Moravských novin Františkem Kácelem, který její díla vydává, a se sestrami Rottovými ( Karolína Světlá a Sofie Podlipská).
Po smrti syna Hynka (1853) stále pokračovali neshody s manželem, který dokonce podal žádost o rozvod. Tu však později stáhl.
V této době se seznámila s Májovci, ale jinak se stáhla do ústraní. Výjimkou byl pohřeb Karla Havlíčka Borovského, kterému na rakev položila trnovou korunu.
Na podznim v roce 1861 opustila manžela a odstěhovala se do Litomyšle. Zde se pokoušela živit prací pro nakladatele Augustu. V té době již byla ale velice těžce nemocná a finanční tíseň ji donutila vrátit se zpět k manželovi. Krátce na to - ve dvaačtyřiceti letech - zemřela.
Božena Němcová prožila celý život v ponižující chudobě a často i v hladu. Korespondence ukazuje, že byla nucena vytrvale žádat o pomoc v českých vlasteneckých kruzích. Neúčinnost této pomoci kontrastuje s velkolepým pohřbem, který jí vlastenci uspořádali a s posmrtnou slávou, které se jí dostalo. Pohřbena je na Vyšehradě.
ZAJÍMAVOSTI:
Někteří autoři literatury faktu vyslovili hypotézu, že Božena Němcová byla nemanželskou dcerou kněžny Kateřiny Zaháňské, nebo její sestry Dorethey. Pro tuto hypotézu svědčí nejen vnější podoba, a nezvykle dobrý vztah Kateřiny Zaháňské k Boženě Němcové ale i zdánlivě vyšší věk Boženy Němcové (uvádí se alternativní rok narození 1816 nebo rok 1817). Na druhou stranu, existují velmi silné argumenty proti této spekulaci (např. podoba Boženy Němcové se sestrou), takže mezi literárními vědci je spíše odmítána.
Výčet děl by byl tentokrát velice dlouhý a tak jsem si dovolila vybrat jen od každého něco:
Poezie (některá první díla - básně - byla psaná v němčině) - Slavné ráno, Ženám českým, Moje vlast
Povídky a kratší próza - Barunka, Devět křížů, Divá Bára, Dobrý člověk, Hospodyně na slovíčko, Chudí lidé, O dvanácti měsíčkách, Národní báchorky a pověsti (zpracování pohádek v 7 sešitech), Slovenské pohádky a pověsti......
Větší prózy - Babička, V zámku a podzámčí, Podhorská vesnice
Cestopisy - Vzpomínky z cest po Uhrách, Kraje a lesy na Slovensku ....
Domažlicko - Selská svatba v okolí Domažlic, Obrazy z okolí Domažlického
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 soke soke | 17. února 2008 v 20:19 | Reagovat

trapáááás zkopčený z wikipedie!!!

2 murkaeva murkaeva | 19. února 2008 v 18:08 | Reagovat

ne celé a hlavně, to je trestné,použít  i jinak

Není to tak zcela pravda,ale něco ano. Je na tom něco špatného ? Nemyslím si :-)))))))) Dík

3 wewe wewe | 24. října 2010 v 16:24 | Reagovat

to je ono

4 keke keke | 4. prosince 2012 v 10:14 | Reagovat

fůůůůůůůůůůůůůůůůj :-!  :-!  :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama